Forum Scuter Club: Acte Necesare Inmatriculare Scuter De 50cc written by SCUTERCLUB

Jump to content

Toggle shoutbox Shoutbox

LaurX82 Icon : (24 August 2013 - 10:52 AM) Vechea gasca nu mai e nicaeri nu numai pe acest forum. Multi au schimbat categoria, cei noi nu prea ii intereseaza forumurile. Decand cu Facebook pe multe forumuri s-a cam incetat activitatea...
LaurX82 Icon : (24 August 2013 - 10:54 AM) Multi care se cunosc vorbesc pe messenger si tot asa, telefoane, nu prea mai inpartaseste nimeni public mai nimic, s-a facut "bisericute" sa zic asa si acolo e ceva intern nu prea e public.
LaurX82 Icon : (24 August 2013 - 10:56 AM) Interfata mi se pare ok cat de cat vizual, la optiuni mai lipseste cate ceva. Era bun sa fi avut stergere membru si/sau toate postarile lui ceva de genu, adica o munca mai usoara pentru admini/moderatori.
LaurX82 Icon : (04 September 2013 - 07:59 PM) S-a redeschis scuteristi.ro si iara a disparut lumea de pe aici, asa ca forumul ala e dus rau e mai mult de vanzari-cumparari si tepari... :(
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:15 PM) Grinch Icon : (24 August 2013 - 10:05 AM) De ce nu esti multumit de interfata? Concret, ce nu iti place la ea?
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:22 PM) cred că este prea încărcată
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:23 PM) interfața are prea multe opțiuni, nu găsesc imediat un topic în care se discută, este chatul, imaginile, bara din dreapta etc.
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:23 PM) sunt și pre amulte subforumuri
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:24 PM) dacă postez undeva ar trebui să sară în ochi celorlalți și să-i antreneze la discuție, să zică fiecare ceva și să fie continuat subiectul
LaurX82 Icon : (15 September 2013 - 07:47 PM) Este sus in dreapta View New Content si vezi toate posturile noi/ultimile care s-a postat.
underground2891 Icon : (31 January 2014 - 09:10 AM) laurx82 id meu cel nou e doctoru_doctoru1982 da-mi add sa mai vb pe mess salutare
LaurX82 Icon : (31 January 2014 - 08:46 PM) ok te-am adaugat...
GLUE Icon : (12 April 2014 - 11:37 AM) Salutare, cum merge inceputul de sezon ? Posted Image
LaurX82 Icon : (12 April 2014 - 10:16 PM) prost... ca ploua in fiecare zi :(
GLUE Icon : (15 April 2014 - 07:09 PM) Fiindca tot ploua va invit pe Forum in numar cat mai mare
robertkiran Icon : (23 June 2014 - 08:48 PM) Nu am mai intrat de mult ... forumul asta a murit?
LaurX82 Icon : (24 June 2014 - 07:49 PM) Mort nu e, dar se posteaza mai rar, mai bine mai rar decat deloc cum sunt alte forumuri.
LaurX82 Icon : (24 June 2014 - 07:49 PM) Ai reusit sa iti castigi motorul inapoi ? Robert
robertkiran Icon : (25 June 2014 - 05:39 PM) Din fericire da
LaurX82 Icon : (25 June 2014 - 08:29 PM) Bun.
Resize Shouts Area

• (5 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Acte Necesare Inmatriculare Scuter De 50cc explicarea pas cu pas a inmatricularii Rate Topic: -----

#41 User is offline   Sorinjoe Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Marca:Gilera DNA 50
  • Cilindree (cm³):49

Posted 27 July 2008 - 09:29 PM

Salutare, ca sunt nou in club, si sunt nou posesor al unei Gilera dna50

Am si eu o intrebare legat de inmatricularea la primarie a scuterului:
in cazul in care scuterul este cumparat de la o persoana care l-a adus din italia, este musai ca cel care l-a adus sa il inmatriculeze? sau il inmatriculez eu?

ca acte la el am:
- un certificat din italia - Certificato di idoneita tecnica
- contract de vanzare cumparare (intre mine si cel care l-a adus in tara)
- carte de identitate - RAR
- verificare - ITP

cei de la primarie insista sa il inmatriculeze importatorul si sa il radieze in acelasi timp, apoi cu certificatul fiscal sa il inmatriculez eu.
mi se pare o idiotenie, de sa il mai inmatriculeze importatorul?, cum sa il inmatriculeze el, daca am contract de vanzare cumparare pe numele meu, sa il inmatriculeze-radieze ulterior vanzarii?
0

#42 User is offline   GLUE Icon

• vaselina
  • PipPipPipPipPip
  • View gallery
  • Group: Global Moderators
  • Marca:GUOBEN (scuter de criza)
  • Cilindree (cm³):ca mai toata lumea - 50

Posted 27 July 2008 - 10:33 PM

Inseamna ca pe cartea de identitate de la RAR este trecut cineva la posesor.
Probabil ca scuterul a mai fost inmatriculat dupa ce a iesit din fabrica ;)
deci trebuie o dovada ca a fost radiat de catre ultimul proprietar, chiar si din Italia.
Legal e corect pt ca s-au inmatriculat asa multe "furaciuni" fara acest certificat.

Certificatul din Italia, pe care l-ai mentionat, e echivalentul ITP de la noi.

#43 User is offline   Sorinjoe Icon

• Nou venit
  • Pip

Posted 27 July 2008 - 11:13 PM

scuze, am uitat sa mentionez
eu am fost la RAR si am facut cartea de identitate, ca nu avea
0

#44 User is offline   GLUE Icon

• vaselina
  • PipPipPipPipPip
  • View gallery
  • Marca:GUOBEN (scuter de criza)
  • Cilindree (cm³):ca mai toata lumea - 50

Posted 28 July 2008 - 12:11 AM

Eu am inteles ca avea deja carte RAR.
Daca i-au facut carte RAR, probabil s-a verificat deja ca nu e "furaciune"

Pai e obligatia primariei sa-l inmatriculeze, e ca atunci cand cumperi unul nou din magazin.
Nu e obligatia importatorului!!

Problema e ca multi din primarii, de la "Serviciul tehnic" nu-si bat capul, mai ales ca anul asta sunt alegeri
(sau au fost).

Mai uita-te aici prin post-urile anterioare si vezi conform carui articol trebuie ca Primariile sa asigure acest serviciu cetatenilor

Off topic: Oare cand o sa inteleaga astia ca sunt in slujba cetatenilor?????

#45 User is offline   Clodius Icon

• atent, corect si simpatic
  • PipPipPipPipPipPip
  • View gallery
  • Marca:Peugeot V-Clic
  • Cilindree (cm³):50

Posted 28 July 2008 - 08:27 AM

Sorinjoe, poate ne spui si noua procedura de la RAR. Am gasit si eu un Jetforce adus din Italia care are doar Certificato di idoneita tecnica si un contract de vanzare cumparare, dar nu cel dintre vanzatorul italian si cumparatorul roman. Este de ajuns oare?
0

#46 User is offline   Sorinjoe Icon

• Nou venit
  • Pip

Posted 28 July 2008 - 10:38 AM

am fost dimineata la primarie, si era cat pe ce sa ai strang de gat pe cei de acolo, nu stiu cum o rezolv, mai intreb

procedura de la rar este relativ simpla
1. programare
2. verificare
3. carte de identitate + verificare tehnica
si cam o jumatate de zi

bafta
0

#47 User is offline   Rider Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:Futong
  • Cilindree (cm³):49,6

Posted 04 August 2008 - 09:16 PM

Salut, si eu sunt un nou posesor de scuter si ajutati-ma pls si pe mine

Scuter-ul este nou, si am la el doar doua lucruri ( mentionez ca nu ma prea pricep :P) :

1. Cartea de identitate a vehiculului - pe spate cu datele tehnice ale scuter-ului, pe fata nu are trecut nici un detinator ( nush daca e Ok), dar are jos sigla RAR :P
2. Factura cu care a fost cumparat

Cineva pls sa ma ajute ... ce mai e de facut ??? De ce acte mai am nevoie ??? Si unde ar trebui sa ma duc sa-l inregistrez/inmatriculez ???
+ Ce anume taxe mai trebuie sa platesc ???

Mentionez ca nu sunt din Bucuresti, scooterul ( cf Cartii de Identitate ) are cilindreea 49,6 cmc si viteza max constructiva 43 km/h

Va multumesc mult !!! ... si traiasca statul roman si birocratia inepuizabila :)))))))
0

#48 User is offline   gigel Icon

• Membru
  • PipPipPip
  • View gallery
  • Marca:E pe vine dar se ridica in curand
  • Cilindree (cm³):---

Posted 05 August 2008 - 11:12 AM

Din cate am citit pe aici eu acum ma duc sa cumpar un enduro care are doar carte de identitate in italiana deci adus din italia , omul acela a zis ca e primul propietar si am vazut numar galben la el adica circula cu scuterul respectiv , acum intrebarea cum l-a inregistrat daca el nu are rar ...? eu ar trebui sa ma duc sa fac rar-ul? si omul acela a zis ca contractul il facem noi adica a scos o foaie de hartie facuta la imprimanta si sa o completam in dublu exemplar ... fara notar si nimic ceea ce ma pus pe ganduri sa nu fie furat ... deci tin sa mentionez ca e departe de mine (300km si un drum excelent de bun multumim presedintelui) astept si eu pe cineva sa ma lumineze ca in momentul de fata sunt total paralel si mai am si o frica in mine decand mi sa furat scuteru
0

#49 User is offline   Mugur Icon

• moderator aria tehnica
  • PipPipPipPipPipPip
  • View gallery
  • Marca:Generic XOR
  • Cilindree (cm³):70

Posted 05 August 2008 - 01:02 PM

Drumul pana la buzau e perfect, eu l-am facut eu pe scuter acum 2 sapt. iar cel de la buzau la ramnic l-am facut tot atunci si e perfect si ala. Acu... cat o sa faci tu de la ramnic pana aci nu stiu, mai conteaza si cat de bine merge scuterul si cat de bine mergi tu...
Posted Image Omul cu adevarat bun este doar cel ce ar fi putut fi rau si n-a fost.
0

#50 User is offline   gigel Icon

• Membru
  • PipPipPip
  • View gallery

Posted 05 August 2008 - 01:12 PM

View PostMugur, on Aug 5 2008, 02:02 PM, said:

Drumul pana la buzau e perfect, eu l-am facut eu pe scuter acum 2 sapt. iar cel de la buzau la ramnic l-am facut tot atunci si e perfect si ala. Acu... cat o sa faci tu de la ramnic pana aci nu stiu, mai conteaza si cat de bine merge scuterul si cat de bine mergi tu...

mugur chiar nu am nici o treaba cu drumu si eu am fost pe parte cu targoviste ... ma rog asta nu conteaza eu mam referit la acte nu imi da decat talon de italia si un contract de vanzare-cumparare facut de mana lui fara notar ... eu la asta am vrut sa ma refer e ok faza? eu la 4 ma duc sa il iau sper dar nu stiu sigur cum e cu contractul asta...
0

#51 User is offline   Mugur Icon

• moderator aria tehnica
  • PipPipPipPipPipPip
  • View gallery

Posted 05 August 2008 - 01:20 PM

Contractul e contract ca oricare altul, si eu am cumparat scuterul tot fara notar, cu un contract "tip" scos la imprimanta in 2 exemplare. Doar ca eu am primit mai multe hartoage, inclusiv stampilarea contractului la administratia financiara ca a fost scos din evidente. Trebe sa iti zica cineva care a mai facut cum faci tu acuma...eu il am inmatriculat ca pe masini, nu cu nr galben...
Posted Image Omul cu adevarat bun este doar cel ce ar fi putut fi rau si n-a fost.
0

#52 User is offline   Yellow Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:Gilera Sioux

Posted 06 August 2008 - 01:35 PM

Salve, sunt si eu intr-o situatie asemanatoare cu gigel, doar ca deja am cumparat un enduro de 50cc, care are numar galben de primarie, are talon, dar nu si carte RAR (fostul proprietar s-a invartit de placuta cu cartea italiana)! Evident cand m-am dus la mine la primarie, mi-au zis la revedere si mai vorbim cand produci o carte RAR.
Asa ca sunt intr-o mare belea:
- nu pot dovedi cum a ajuns motoreta la mine (am contract de vc cu cel de la care am luat-o dar pe cartea de identitate e italianul si nu pot arata cum a ajuns motoreta de la italian la mine)
- motoreta evident ca merge cu mai mult de 45/h si nu am cum sa trec rarul cu ea
In concluzie, apreciez orice fel de sugestii despre cum sa imi rezolv problema si avertizez pe ceilalti cumparatori sa nu se uite ca motoreta are placute, ca degeaba le are daca nu are carte romaneasca - nu o puteti pune pe numele vostru!
0

#53 User is offline   gigel Icon

• Membru
  • PipPipPip
  • View gallery

Posted 06 August 2008 - 01:45 PM

SOLUTIE

sper sa mearga dar pana acum majoritatea mia zis acelasi lucru , du-te la bunici la tara undeva retras pe unde ai neamuri fa contract vanzare cumparare din nou pe numele bunicilor oricare dintre ei , ii iei la primarie te prezinti cu contractul vanzare cumparare si cartea de identitate , si ei iti dau direct numerele si talonul , cel putin la mine la tara nici asigurarea nu e obligatorie la inregistrare , dar daca te prinde nenea Garcea este raspunderea ta (adica ramai fara numere si talon + amenda ) , eu astazi plec la tara cu ea si ma informez si daca merge te anunt si pe tine , in rest mai informeaza-te si poate gasesti o idee mult mai buna :)

This post has been edited by Clodius: 06 August 2008 - 01:51 PM
Reason for edit:: Te rog nu mai da quote la mesajul imediat anterior. Cratima nu este optionala

0

#54 User is offline   JuMp3R Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:Kymco Agility 50 Sport Edition
  • Cilindree (cm³):50 cmc

Posted 02 September 2008 - 11:44 AM

Am si eu o intrebare... la "6. dovada plata prin o.p. TAXA DE INREGISTRARE, 40 RON, cont
RO70TREZ70021360250XXXXX, Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica
a Municipiului Bucuresti, titular Primaria Municipiului Bucuresti, cod
fiscal PMB: 4267117; original si copie;"
trebuie platita la orice CEC sau sa merg direct la Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica a Municipiului Bucuresti?
Taste it! Live it! Die with!
0

#55 User is offline   maRuLica Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:Piaggio
  • Cilindree (cm³):75

Posted 14 October 2008 - 09:43 AM

salut sunt si eu nou pe aici .. si am nevoie de niste poze la acte pentru scuter ..
0

#56 User is offline   baxxter Icon

• Membru avansat
  • PipPipPipPip
  • Marca:Generic XOR & BMW F650
  • Cilindree (cm³):70 & 652

Posted 14 October 2008 - 05:57 PM

Pentru ce?
0

#57 User is offline   PuiDeNinja Icon

• Membru avansat
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • Marca:GoPoP Zip

Posted 14 October 2008 - 06:25 PM

Pai cand te duci sa il inscrii la primarie iti cere 3 poze. Asa am inteles eu. Oare o fi vrut sa zica altceva ? :blink: :blink:
RidE liKe A dEvIl , FeeL LikE a GoD
0

#58 User is offline   Mugur Icon

• moderator aria tehnica
  • PipPipPipPipPipPip
  • View gallery

Posted 14 October 2008 - 06:26 PM

Nu prea. Cred ca el vrea o poza cu acte de scuter sa le vada cum arata, poate cumpara omu' un scuter si nu stie daca is ok actele.
0

#59 User is offline   PuiDeNinja Icon

• Membru avansat
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • Marca:GoPoP Zip

Posted 14 October 2008 - 08:23 PM

Si asta ii o posibilitate
RidE liKe A dEvIl , FeeL LikE a GoD
0

#60 User is offline   gagalin Icon

• Membru veteran
  • PipPipPipPipPip
  • View gallery
  • Marca:hibrid facut de mine
  • Cilindree (cm³):70 malossi cu putini cai

Posted 14 October 2008 - 09:15 PM

sau poate vrea sa le falsifice :blink: , totul este posibil , mai ales in cucuieti din deal
"Intotdeauna mi s-a parut bizar ca trebuie sa facem coada ca sa ne vindem timpul altuia. E o forma de sclavie voluntara .- Charles Handy"
0

• (5 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users