Forum Scuter Club: Acte Necesare Inmatriculare Scuter De 50cc written by SCUTERCLUB

Jump to content

Toggle shoutbox Shoutbox

Grinch Icon : (20 August 2013 - 08:05 PM) Daca aveti timp si chef sa moderati dati-mi un PM si se rezolva
LaurX82 Icon : (20 August 2013 - 08:21 PM) Parca m-as baga ca intru cam in fiecare zi pe acest forum, pacat ca nu prea posteaza multi si multi nu intra uni au disparut...
victor_vclic Icon : (24 August 2013 - 01:11 AM) Grinch, eu nu sunt multumit de interfata asta. Printre altele, cred ca si interfata asta a "spart" vechea gasca
victor_vclic Icon : (24 August 2013 - 01:12 AM) s-ar putea face ceva?
Grinch Icon : (24 August 2013 - 09:05 AM) De ce nu esti multumit de interfata? Concret, ce nu iti place la ea?
LaurX82 Icon : (24 August 2013 - 10:52 AM) Vechea gasca nu mai e nicaeri nu numai pe acest forum. Multi au schimbat categoria, cei noi nu prea ii intereseaza forumurile. Decand cu Facebook pe multe forumuri s-a cam incetat activitatea...
LaurX82 Icon : (24 August 2013 - 10:54 AM) Multi care se cunosc vorbesc pe messenger si tot asa, telefoane, nu prea mai inpartaseste nimeni public mai nimic, s-a facut "bisericute" sa zic asa si acolo e ceva intern nu prea e public.
LaurX82 Icon : (24 August 2013 - 10:56 AM) Interfata mi se pare ok cat de cat vizual, la optiuni mai lipseste cate ceva. Era bun sa fi avut stergere membru si/sau toate postarile lui ceva de genu, adica o munca mai usoara pentru admini/moderatori.
LaurX82 Icon : (04 September 2013 - 07:59 PM) S-a redeschis scuteristi.ro si iara a disparut lumea de pe aici, asa ca forumul ala e dus rau e mai mult de vanzari-cumparari si tepari... :(
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:15 PM) Grinch Icon : (24 August 2013 - 10:05 AM) De ce nu esti multumit de interfata? Concret, ce nu iti place la ea?
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:22 PM) cred că este prea încărcată
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:23 PM) interfața are prea multe opțiuni, nu găsesc imediat un topic în care se discută, este chatul, imaginile, bara din dreapta etc.
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:23 PM) sunt și pre amulte subforumuri
victor_vclic Icon : (14 September 2013 - 10:24 PM) dacă postez undeva ar trebui să sară în ochi celorlalți și să-i antreneze la discuție, să zică fiecare ceva și să fie continuat subiectul
LaurX82 Icon : (15 September 2013 - 07:47 PM) Este sus in dreapta View New Content si vezi toate posturile noi/ultimile care s-a postat.
underground2891 Icon : (31 January 2014 - 09:10 AM) laurx82 id meu cel nou e doctoru_doctoru1982 da-mi add sa mai vb pe mess salutare
LaurX82 Icon : (31 January 2014 - 08:46 PM) ok te-am adaugat...
GLUE Icon : (12 April 2014 - 11:37 AM) Salutare, cum merge inceputul de sezon ? Posted Image
LaurX82 Icon : (12 April 2014 - 10:16 PM) prost... ca ploua in fiecare zi :(
GLUE Icon : (15 April 2014 - 07:09 PM) Fiindca tot ploua va invit pe Forum in numar cat mai mare
Resize Shouts Area

• (5 Pages)
  • +
  • « First
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Acte Necesare Inmatriculare Scuter De 50cc explicarea pas cu pas a inmatricularii Rate Topic: -----

#81 User is offline   andreutz Icon

• Membru avansat
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • Group: Members
  • Marca:Kymco
  • Cilindree (cm³):49

Posted 30 April 2009 - 07:03 PM

nu ai cum sa nu radiezi numarul , te duci la tine la primarie cu contractul de vanzare cumparare intre voi 2 , predai talonul , numerele , si o cerere de radiere , si ei iti vor da dovada de radiere cu care noul proprietar se poate duce sa faca inregistrarea
Cel mai bun antifurt: 2 metri de lant gros pentru scuter , si un metru de lant gros pentru hot..... NU CUMPARATI SCUTERE FURATE
0

#82 User is offline   stomyy Icon

• Membru
  • PipPipPip
  • Marca:Gillera Runner
  • Cilindree (cm³):125 vx

Post icon  Posted 30 April 2009 - 07:28 PM

ba tin sa te contrazic! numarul se poate pastra (nr galben) !@@ de ex : eu am luat scuterul din Ialomita......dupa o sapt vanzatorul mi-a trimis un fax cu o copie a certificatului de radiere pe care scria clar.....vandut catre....xxx si bifata casuta in dreptul careia scria !""doresc sa pastrez numarul de inregistrare..."""!deci se poate pastra daca doreste!
0

#83 User is offline   wolf1869 Icon

• Membru avansat
  • PipPipPipPip
  • Marca:Aprilia SR LC

Posted 01 May 2009 - 07:09 PM

Stomyy,scuza-mi expresia dar... PRINZI FLUTURI !Daca Valea Doftamei se afla in RO povesteste altor fraieri ca poti pastra numarul galben dupa radiere.
Nu uita: conservarii sunt aparati de carcasele in care isi duc penibila existenta!
0

#84 User is offline   LaurX82 Icon

• Membru veteran
  • PipPipPipPipPip
  • Group: Global Moderators
  • Marca:Zhongyu Fortuna 110
  • Cilindree (cm³):110

Posted 01 May 2009 - 08:29 PM

Daca il dau pierdut ce poate sa imi faca ? Dau o amenda si gata ;) Eu nu pot da nr galben ca raman pieton o vreme pana imi imatriculez noul motor la politie ca dureaza. :D
0

#85 User is offline   wolf1869 Icon

• Membru avansat
  • PipPipPipPip

Posted 01 May 2009 - 08:42 PM

Sa-mi scuze Clodius expresia dar ... TU CAND AI FOST MIC AI CAZUT IN CAP RAU DE TOT !Esti obligat (daca o faci sau nu ramane la aprecierea ta)sa radiezi scuterul in momentul in care-l vinzi(mai exista si varianta in care nu ai chef sa o faci dar apare riscul ca un eventual accident facut de celalalt detinator al scuterului sa vina pe adresa ta).

P.S. :cand implinesti 15 ani ?
Nu uita: conservarii sunt aparati de carcasele in care isi duc penibila existenta!
0

#86 User is offline   LaurX82 Icon

• Membru veteran
  • PipPipPipPipPip

Posted 02 May 2009 - 12:31 AM

Nr e la mine pe motor :D
Stiu e ilegal ce fac dar ce sa fac si eu, pana imi pun nr rosu sau nr alb mai e. Alti merg cu nr galben la RS125 asa ca...
Daca are alcineva vre-o ideie e bine venita ;)

PS peste 3 luni aproape fac 14 ;) ?
0

#87 User is offline   alexu Icon

• Membru avansat
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • Marca:Yamaha Aerox,replica Rossi 2008
  • Cilindree (cm³):cat vreau eu,atata am

Posted 08 September 2009 - 09:05 PM

intrebare,unde trebuie sa platesc toate taxele la sectorul 3?ca trebuie maine sa inscriu un mojito si habar n-am unde sunt alea.ms
S-a dus furia rosie,nu mai este
Am rămas cu furia albastră
0

#88 User is offline   claudiubec Icon

• Nou venit
  • Pip

Posted 11 December 2009 - 05:07 PM

salut am si eu o intrebare/problema am o honda sh de 150 si vreaus a o imatriculez la primarie(buc sec 2) am vb si nu pot sa o imatriculez la politie pt ca nu am decat contract de vanzare cumparare si o hartie cum ca este radiata....pot sa fac in vreun fel ??? cunoasteti pe cineva la primarie sa ma duc si eu cu "o cafea" sau ceva de genu orice solutie e binevenita multumesc anticipat!
0

#89 User is offline   Le Beorz Icon

• Membru
  • PipPipPip
  • Marca:Kymco agility 125
  • Cilindree (cm³):125

Posted 12 December 2009 - 05:02 PM

In Bucuresti nu poti decat cu carte de identitate.Pe la satele din jur poate dar risti 2 dosare penale(carnet+ vehicul neinmatriculat)
"The texas oil man recognises a good oil from a bad oil.You just have to smell it." J.R.Ewing
0

#90 User is offline   JDL Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:Gilera DNA 50
  • Cilindree (cm³):80

Posted 05 March 2010 - 04:57 PM

Vreau si eu un model de contract vanzare / cumparare moped.
Ma puteti ajuta? Rog mail pe lucianbeleuzu@yahoo.com cu o poza a unui contract sau o scanare.
Multumesc frumos.
0

#91 User is offline   LaurX82 Icon

• Membru veteran
  • PipPipPipPipPip

Posted 05 March 2010 - 09:26 PM

Am eu in alb daca vrei :)
0

#92 User is offline   Rob3rt Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:DERBI GPR

Posted 16 May 2010 - 12:14 PM

Am si eu o nelamurire. Eu am doar certificatul scuterluiui de provenienta cu datele sale tehnice si contractul de vanzare-cumparare. Din ce am citit in topic am vazut ca trebuie de mers si la rar. Problema e urmatoarea: cum ma duc eu cu el la rar cand nu am numere? si cum imi iau numere daca imi trebe rar-ul?
0

#93 User is offline   Rob3rt Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:DERBI GPR

Posted 16 May 2010 - 02:50 PM

Am si eu o problema. Sunt nou in domeniu si la primul meu scuter. Am un Derbbi GPR 50 cumparat sh si proprietarul si-a luat numerele lui ca sa le radieze iar eu mi-am luat scuterul. Ca acte am numai actul de vanzare-cumparare si un certificat al lui ''certificate of Conformity''. Deci acum eu nu am numar. Ce trebuie sa fac sa o inregistrez sau inmatriculez(din forum am inteles k a mea trebuie inregistrata doar) ce acte imi mai trebuie?
0

#94 User is offline   macovei2000 Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:chinezesc -greu de pronuntat
  • Cilindree (cm³):49,7

Posted 04 October 2010 - 06:14 PM

daca iei amenda si nu o platesti la scuterul sub 50 cm cubi?

atata timp cat nu e inregistrat LA ADMINISTRATIA FINANCIARA - unde deranjeaza amenda atunci, in sensul ca te blocheaza de la plata vreunui impozit...?
( ma gandesc ca daca ai ceva vreo hartie de scos de la primarie ca taxa la tribunal ACOLO TE PRINDE...cu chestii neplatita??

cine a mai declarat la administratia financiara scuterul sub 50 cm cubi?
0

#95 User is offline   wolf1869 Icon

• Membru avansat
  • PipPipPipPip

Posted 05 October 2010 - 07:14 AM

In general la înscrierea unui scuter/moped la primărie ești luat automat in evidenta și la secția financiara.Cel puțin in Timișoara nu-ți eliberează numărul pana nu te prezinți și cu "cazierul fiscal" care atesta ca nu ai amenzi/impozite neachitate.
0

#96 User is offline   crisvsv Icon

• Invatacel
  • PipPip
  • Marca:MBK Booster Next Generation
  • Cilindree (cm³):70

Posted 18 April 2011 - 09:24 PM

Stie cineva unde ma duc si ce imi trebuie daca am pierdut talonul de primarie? Scuzati ca reinviu un topic mai vechi :D
0

#97 User is offline   RobitZi Icon

• Nou venit
  • Pip

Posted 02 August 2012 - 06:57 PM

salut am voie sa`l conduc daca am varsta de 14 aproape 15 ani? multumesc.!
0

#98 User is offline   Razvan87 Icon

• Nou venit
  • Pip
  • Marca:First Bike Curier

Posted 24 April 2013 - 11:32 AM

Salut,

Stie cineva daca se poate parasi localitatea cu un moped inregistrat la primaria localitatii de origine?

Multumesc.
0

#99 User is offline   MariusR2013 Icon

• Nou venit
  • Pip

Posted 20 May 2013 - 07:03 PM

Salut, sunt si eu inca un incepator in domeniul scuterelor si am cateva neclaritati.
Inainte sa sara cineva la gatul meu pentru intrebarile pe care le voi adresa, fac mentiunea ca am citit legislatia dar vreau sa vad daca am inteles/interpretat cum trebuie.
Asadar, de curand mi-am cumparat un scuter de 49cc. La capitolul acte am contractul de vanzare/cumparare, CIV si un talon mic si galben pe care scrie anexa la certificatul de inmatriculare, ITP iar mai jos am un tabel cu 3 coloane, prima coloana "Data urmatoarei inspectii" are sub ea 12.02.2010 si seria scuterului. Presupun ca trebuie sa-i fac din nou ITP-ul dar as dori sa stiu daca intuiesc corect. In lege scrie ITp moped o data la 2 ani parca.

Intrebarea 1: Trebuie, conform celor mentionate anterior, sa fac ITP? Daca da, unde se poate face asta in bucuresti, zona militari( lujer, crangasi, giulesti)?

Scuterul este inregistrat la primaria Pantelimon/Ilfov pe numele fostului proprietar si are numere galbene. Eu nu am CI de Bucuresti.

Intrebarea 2: Cum pot inregistra scuterul pe numele meu si sa obtin eu numerele mele? Mentiune: Am citit in lege ca se poate inscrie la primarie un moped cumparat domnul Y pe numele domnului Z iar in certificat este mentionat si domnul Y ca utilizator al mopedului, in baza unui drept legal(cum ar fi contractul de vanzare/cumparare)

Dupa ce voi fi rezolvat toata tevatura legislativa, ma plimb cu motoreta, ma opreste domnul agent pentru un simplu control si imi cere sa prezint actele.

Intrebarea 3: Ce hartii trebuie sa am asupra mea cand ies la plimbare cu scuterul, pentru a fi in regula cu domnul agent?

PS: Multumesc anticipat celor care aleg sa ma sprijine cu raspunsuri la intrebari si completari adiacente.
Celor care doresc sa faca glume pe seama celor scrise mai sus le adresez rugamintea sa nu o faca.
0

• (5 Pages)
  • +
  • « First
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users